Ana sayfa Tatil Yerleri Yurtiçi Tatil Yerleri Tatil Önerileri: Bayramda Nereye? Bayram Tatili için Gidilmeyecek Tatil Yerleri

Tatil Önerileri: Bayramda Nereye? Bayram Tatili için Gidilmeyecek Tatil Yerleri

1196
0
PAYLAŞ

“Nerede o eski bayramlar” diye kült bir başlangıç yapıyorum ki sosyal sorumluluk mesajımız alınsın! Bayram dönemlerinde, hele ki zaman zaman dokuz günlere kadar uzayan bayram tatilleri eğer mevsim yaz sezonuna da geliyorsa bir tatil hareketine dönüşüyor. Kısa bayram tatilleri de hafta sonu izni ile birleştirildiğinde bir nefes alma dönemi olabiliyor. Bayramda nereye gitmeyi planladığınızı bilmiyorum ama Bayram tatili için gidilmeyecek yerlerle ilgili bir fikrim var.

Bayramda nereye diye sorarken birden kalabalığa kapılıp, bayram sonrası kendinizi tatil yerine sanki dayak yemiş bir halde bulmamak için biraz mantıklı bir tatil planı yapmak gerekiyor.

Biliyorum, bir bayram tatiliniz var. Bir daha taa ne zaman bir fırsat bulacaksınız falan filan düşüncelerinizde haklısınız. Ama öncelikle çok ama çok büyük bir çoğunluğun sizinle aynı durumda ve fikirde olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle zaten yaz aylarında gidilecek tatil yerleri belliyken kendinizi çok da fazla yıpratmamanız için tatil önerileri adına gidilmemesi gereken yerleri önererek sizi bir parça konudan dışarda tutmak ve bayram tatilinde dinlenmenizi sağlamak mümkün olur umarım.

bayram'da nereye gidilir

Bayramda Nereye ..? – Mutlaka Gidilmemesi Gereken 5 Yer

1 Alaçatı – Çeşme

Bayramda mutlaka gidilmemesi gereken yerlerin başında Alaçatı geliyor. Alaçatı çılgınlığının -bayram tatili döneminde- dışında kalmak iyi bir bayram tatili geçirmek için en önemli yapılması gereken şeylerden biri.

İnanın bana hiç pişman olmayacaksınız. İstanbul’dan gelen bir dolu “Aa biz otellerde kalmaya karşıyız”, “Aa biz bayram tatillerine de karşıyız” tarzında konuşup “bayram tatilinde Alaçatı otellerine” gelen güruh yanında İzmir’den kısa sürede ulaşan ve “Waoow parti var ve bizi çağırmadınız!” tepkili kitle ile ata sporlarımızdan wind surf yapmaya gelen binlerce insan Alaçatı’da olacak. Çevrede yazlığı olup “Amma eğlenicez ha!” deyip günübirlik Alaçatı’ya geleceklerle yine İzmir günübirlikçilerini saymıyorum bile.

Bu arada zaten bayram dolayısıyla tavan yapan talep/fiyat ilişkisi nirvana yapacak. Günler öncesinde rezervasyon yapmadıysanız zaten kalacak yer bulmak için umduğunuz değil bulduğunuz ile yetinmeniz gerekecek. Üstelik bir dolu para ödeyerek.

Bayram'da nereye

Ağız tadıyla yemek yemek için gideceğiniz restoranda oturduğunuz boş masaya garsonun biri gelip “Rezerve efendim” diyecek. Sahilde sandviç götüreceksiniz.

Hele ki ailece çoluklu çocuklu bir tatil için “Bayram döneminde” Alaçatı’yı planladıysanız şimdiden büyük geçmiş olsun size.

2 Bodrum

Bodrum için söylenecek bir şey kaldı mı artık bilmiyorum ama bayram tatili önerileri arasında bayramda gidilmemesi gereken yerlerin başında geldiği kesin.

Bodrum artık eski Bodrum değil. Hani akşamları hareket olsun diye Bodrum’a indiğinizde yürüyemediğiniz barlar sokağı “nickname”li Bodrum’un en güzel yerinde o bardan diğer bara, bir kulüpten diğerine gidilen günler artık sona erdi.

Kalabalık çok daha fazla arttı aslında ama Bodrum içine inen kalmadı. Çünkü eskiden sadece bir Bodrum vardı. Şimdi Türkbükü’nden tutun Gümüşlük’e, Akyarlar’dan Yalıkavak’a Turgut Reis’e herkes farklı yerlerde kopuyor.

Bayramda Nereye gidilmez

Kopuyor kopmasına ama Bodrum’da hem gündüz hem de gece kopmanın bedeli de çok yüksek. Üstelik bir dolu ağır abi Bodrum’a dolduğunda. Bodrum’da “Beachler eğlenceden yıkılıyor” gibi görüntüler izliyorsunuz devamlı ancak siz muhtemelen oraya gidemeyeceksiniz. Ya da gitseniz bile burnunuzdan gelecek.

“Ne var canım Ben de bir otele gidip kapanırım” diyorsanız o zaman Bodrum’da ne işiniz var? Bodrum güzel tamam ama Bayram tatili önerileri arasında hem maliyeti hem de yapmacık karizması yüzünden bayram tatili için gidilmemesi gereken yerlerin başında..

3 Avşa ve Marmara Adası

Çocukluğum buralarda geçti. Şu anda pek hatırlamasam da küçük yaşlarda ailece yapılan tatillerimizin gözde yerleri arasında yer alıyordu. Uzun yıllardır gitmememe rağmen benim için çekiciliği başkadır diye düşündüm hep.. Ta ki geçtiğimiz yıla kadar.

Gazeteler ve televizyonların haber bültenlerinde alt yazıyla “Avşa adasında yiyecek ekmek kalmadı” diye haberleri görene kadar. Bayram için mülteci akını gibi büyük bir kalabalık neredeyse adaları batırıyordu.

İstanbul’a yakın olmasının da etkisiyle Avşa ve Marmara Adası tüm cazibesine rağmen Bodrum ve Alaçatı’ya gitmeyen-gidemeyen kalabalık bir kitlenin akınına uğruyor. Ortalık yıkılıyor anlayacağınız ama bu durumdan hoşlanacağınızı pek sanmıyorum. Geçen yıl “Nasıl olsa yer bulurum” diyenlere belediye spor salonunu açıp aşevinden gıda yardımı yapacak hale geldi.

Akıllı olun Bayram tatilinde Avşa ve Marmara Adasına “hele ki kalacak yeriniz olmadan” asla gitmeyin.

4 Adrasan – Olimpos

Bayram tatili önerileri arasında gidilmemesi gereken yerlerden biri de Antalya’nın dünya güzeli korunabilmiş yerlerinden Adrasan ve Olimpos.

Okullar yeni tatil oldu. Sınavlar bitti sayılır ve “ben böyle tatili seviyorum otel ne be abii” diyen kalabalık bir gençlik (ve her zaman genç kalanlar 🙂  olimpos’a doğru geliyor. Üstelik bu grup “Abi bayram ne yaa.. Benim hayat tarzım bu.. “ diye düşüncelere de sahip. Ve açıkcası çok kalabalıklar ve sağlam eğleniyorlar.

Bayramda Nereye

Siz dinlenmek için şöyle doğayla başbaşa kalayım diyorsanız buradaki doğa(!) sizi kabul etmeyecektir.. Haberiniz ola!

5 Kaş

Bayram tatili için en gözde yerlerden biri de Kaş. Kalabalığı güzel, doğası güzel, Kaş’ın heryeri güzel. Ama gel gör ki bayram tatilinde Alaçatı için yazdığım bölümün benzerini burada yaşama şansınız çok büyük.

Akdeniz’in balık bolluğunda yiyeceğiniz balıklara en fazla fiyatı vereceğiniz yer burası olabilir. Kalınacak yerler konusunda da bayram tatili nedeniyle fiyatlar artıp yer bulamama durumu mümkün. Yine de beni dinlemeden Kaş’a gelirseniz yarımadanın karanlık tarafında konaklama yapın. En azından geceleri sakin huzurlu ve gökyüzünde milyonlarca yıldız var.

Bayramda nereye gidilir sorusu için yanıt çok. Dedim ya “bayramda nereye gitmek değil nereye gitmemek önemli!”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here