Ana sayfa Tatil Yerleri Yurtdışı Tatil Yerleri Avrupa’da Tatil Yerleri: Avrupa Tatili Denildiğinde Akla İlk Gelen 3 Yer

Avrupa’da Tatil Yerleri: Avrupa Tatili Denildiğinde Akla İlk Gelen 3 Yer

1414
0

Avrupa’da tatil son zamanlarda Euro karşısında değer kaybeden Türk Lirası kullanan bizler için hem pahalı bir seçenek oldu hem de Schengen gibi zorlayıcı bir vize uygulamasıyla karşılaştığımızdan oldukça uzak kalmaya başladık. Ancak bir de başka bir sebebi var ki buna çok da anlam veremiyorum. “Popüler şehirlere gitmemek” olarak adlandırabileceğim bu durum, Avrupa’da tatil yerleri bulmak isteyen birçok kişi için de bir bahane oluyor.

Avrupa’da Tatil Yerleri: Güzeldir, Kalitelidir ve Eğlencelidir!

Avrupa’da tatil yapmak fikrine “Oralarda çok turist var” diye burun kıvıran bir kitle olsa da, özellikle Avrupa’da bulunan Venedik, Prag, Viyana, Paris gibi şehirler her zaman diliminde güzel olmaya devam ediyorlar. Yani Avrupa’da tatil yapmak isteyip de bu şehirleri görmediyseniz bunlardan başlamakta fayda var. Avrupa’da tatil dendiğinde akıllara ilk gelen 4 şehirden kısaca bahsetmek istiyorum.

Venedik: Suların Kanalların Başkenti

Venedik, hem gezilecek hem de romantik tatil yapılacak en güzel şehirlerden biri. Casanova’nın 2 yüzyıldan fazla bir süre önce bu şehirde gezmesi ve şehrin kalbini fethetmesi boşuna olmasa gerek.

Avrupa'da tatil yerleri

Venedik’e gidenler bilirler. Kente ilk geldiğinizde karmakarışık bir yapıyla aklınızı allak bullak edecektir. Köprülerden geçerek aslında adadan adaya geçmiş olduğunuz farklı ve dünya üzerinde eşsiz bir kent. Şehri gezmeye başladığınızda bu karışıklık aklınızdan yavaş yavaş gitmeye, dağılmaya başlayacak. Şehri çok daha fazla seveceksiniz.

Şehrin en önemli noktalarından biri tabii ki St. Marco meydanı. Dünyanın dört bir yanından gelen turist kalabalıkları St. Marco’da fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarışıyor gibiler.

Hediyelik eşya satan dükkanlarında en fazla rastlayacağınız öğelerden biri maskeler. Venedik festivalinin simgesi olan bu birbirinden şık ve güzel maskeler şehrin de simgeleri olmuş gibiler.

Viyana: Biraz Sanat Biraz Müzik Bolca Kahve

Viyana’yı Avrupa’da öne çıkaran pek çok öğe var. Bunlardan biri de kahve! Hatta derler ki; “Hiçbir yerde Viyana’daki kadar iyi kahve bulamazsınız”

Gerçekten de kahve kültürü Viyana’da farklı. En büyük güzelliklerinden biri de hala başka bir yüzyılda yaşıyormuşçasına servis edilen kahveler ve nefis kafeler. Bu kafeler burada kaffehaus yani kahve evi olarak isimlendirilmiş. Bunların neredeyse tamamında kahve işi büyük bir ciddiyet ve seremoniyle yapılıyor. Sessizlik, huzur ve dinlenmenin verdiği keyif, kahve kokusuyla birleşince inanın enfes bir hale dönüyor.

Dilerseniz bu kahve dükkanlarında arkadaşlarınızla “sessizce” sohbet edebilir, dilerseniz de kitabınızı alıp okuyabilirsiniz. Gün boyu bir kahveyle orada oturabilir ve bu süre boyunca kimse sizi rahatsız etmez.

Viyana kahve dışında da özellikle merkezi başta olmak üzere saatlerce yürüyüp gezmek isteyeceğiniz bir şehir. Avrupa’da tatil yapmak isteyen herkesin programlarında listenin en başında olması gereken harika bir şehir.

Avrupa'da Tatil

Paris: Seçkin, Alımlı ve Aşk Dolu

O kadar çok gezilecek yer var ki Paris’te, farklı farklı farklı hayatları seyre dalmanız işten bile değil!

Eyfel Kulesi, Champs-Elysees, Louvre Müzesi ve Concorde meydanı gibi yerleri gezip oturmadan başka yerlere doğru gitmenin vakti geldiyse Paris’in bilinmeyenlerine bakmaya gidin.

Mesela Mac/Val’i ziyaret edin ve sanattan başlamış olun. Rönesans etkisinden de biraz uzaklaşmış olursunuz.

Avrupa'da Tatil

Notre-Dame görülmeden elbette olmaz ama siz bir de örneğin St. Denis Bazilikasını görün. Fransız gotik mimarisine dalın gidin. Bilir misiniz St. Denis bazilikası neden yapılmaya başlanmış? Çünkü Ayasofya’dan daha görkemli bir eser meydana çıkarmak istemişler ve inşaata başlamışlar.

Bunlardan sonra biraz yeşilliğe dalmak isterseniz Lüksemburg bahçelerine dalın gidin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here