Ana sayfa Tatil Yerleri Yurtiçi Tatil Yerleri Antalya Tatil Yerleri: Güney’in En Güzel Tatil Beldeleri

Antalya Tatil Yerleri: Güney’in En Güzel Tatil Beldeleri

1271
0
PAYLAŞ

Türkiye’de tatil yerleri denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden biri olan Antalya tatil yerleri konusunda oldukça fazla seçenek sunuyor. Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayan Antalya, uçsuz bucaksız sahil şeridiyle tatilcilerin gözde tatil yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Alanya, Side, Boğazkent, Belek, Kundu, Lara, Antalya Merkez, Beldibi, Göynük, Kemer, Çamyuva, Tekirova, Finike, Demre, Kaş, Kalkan gibi sahil şeridinde sıralanmış Antalya’nın en güzel tatil yerleri arasından seçim yapmak bazen tatilcileri zorlayabiliyor.

Tatil rotanızı belirlemek için Antalya tatil yerleri‘nden bazılarını sizler için sıraladım. Artık tatilinizi seçmek size kalıyor.

Antalya Tatil Yerleri

Antalya Tatil Yerleri

1 –

Antalya Merkez – Lara ve Kundu

Antalya tatil yerleri için bir yazı yazılacaksa, bu yazıya Antalya merkez ile başlamak en doğrusu olur sanırım.

Şehir merkezinde bile denize girilebilme imkanı olan şanslı şehirlerden Antalya, denize girme imkanı dışında özellikle Lara ve Kundu bölgesi ile şehir merkezini bir turizm merkezi haline getirmiş durumda.

Lara’da bulunan ücretsiz halk plajları yanında ücretli plaj olarak hizmet veren onlarca beach ve bunların yanında belki de Türkiye’nin en yeni ve en iyi otelleri de yine Lara ve Kundu bölgesinde yer alıyor. Kundu turizm bölgesi sayıları her geçen gün artan lüks otelleri ile bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirdi.

Antalya Tatil Yerleri kaleici

Konyaaltı plajları da eski canlılığı olmasa da şehirde denize girilebilecek nefis bir sahil şeridi.

Antalya’nın tarihi özellikleri de yine kent merkezinde fazlasıyla hissediliyor. Özellikle Tarihi Kaleiçi bölgesi biribirinden güzel kefeleri ve restoranları ile tarihi limana inen dar sokakları Antalya’nın gezilecek yerlerinin en başında gelmeye devam ediyor.

2-

 

Adrasan ve Olimpos

Adrasan Antalya tatil yerleri listesinde mutlaka bulunması gereken en özel yerlerden biri.

Yaklaşık dört kilometre uzakta bulunan köy ile aynı ismi taşıyan muhteşem Adrasan Koyu, Antalya’nın gezilecek yerlerinin en güzel ve keyiflilerinden. Adrasan’ın en önemli özelliklerinden biri kendisine çok yakın olan Olimpos’a göre oradaki kalabalıktan uzak ve çok daha dingin bir huzur noktası.

Antalya Tatil Yerleri adrasan

Olimpos az önce de dediğim gibi Adrasan‘a göre hem daha popüler hem de daha kalabalık. Ancak Akçay deresinin iki yanında yer alan Olympos – Beydağları milli parkı’nın ve Çıralı’nın yaklaşık üç kilometre boyunca uzanan kumsalı Antalya’nın en güzel tatil yerlerinin arasında yer alıyor.

Yapılaşmanın sit alanı içerisinde yer alması dolayısıyla yasak olduğu Olympos’ta ağaç evler, bungalow’lar ve küçük oteller ile pansiyonlar ile çadır imkanı konaklama imkanları arasında yer alıyor.

3-

 

Side

Side bölgesi Antalya tatil yerleri arasında yer alan “yıldız”lardan biri.

Antik dönemde pamfilya bölgesinin en önemli liman kentleri arasında yer alan Side’de yaşam neredeyse tam anlamıyla turizm üzerine kurulu. Bir zamanlar oldukça sakin yerlerden biri sayılan Side bölgesi artık bugünlerde özellikle çevre beldelerinde yoğun yapılaşmayla oldukça hareketli tatil yerlerinden biri halinde.

Antalya Tatil Yerleri side

Antik Side Kentinin bulunduğu eski şehir bölgesi, Manavgat şelalesi, Seleukeia antik kenti, Oymapınar barajı Side gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Side’nin birbirinden güzel plajları ise Kumköy, Titreyengöl, Sorgun bölgelerinde denize girmek için en ideal yerler olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Antalya Tatil Yerleri manavgat

4-

 

Alanya

Alanya, Antalya’nın en güzel tatil yerleri arasında yer almasına rağmen aslında bir tatil yerinden çok koca bir şehir artık.

Bir zamanların zengin ticaret merkezlerinden biri olan Alanya, uçsuz bucaksız uzanan kumsalları ile her daim yerli ve yabancı turistlerin özellikle deniz, güneş, kum amaçlı tatillerinin en gözde yeri.

Antalya Tatil Yerleri

Alanya Kalesi, Damlataş mağarası, Syedra Antik kenti Alanya gezilecek yerleri arasında bulunuyor.

Alanya gündüz sunduğu deniz keyfinin yanında geceleri de Antalya bölgesinin en eğlenceli mekanlarını barındıran tatil bölgerleri arasında yer alıyor.

Antalya Tatil Yerleri

5-

 

Kaş -Kalkan

Kaş Antalya’nın en güzel tatil yerleri arasında yer alan bana kalırsa en keyifli tatil bölgesi. Antik kent Antiphellos kalıntılarına sahip Kaş bölgesi küçük ama en güzel ve gözde tatil yerlerinden biri.

 

Kaş’ta dolaşırken karşınıza kaya mezarları ve lahitler çıkabiliyor. Uzun çarşı’nın en sonunda yer alan lahit adeta Kaş’ın simgesi haline gelmiş. Büyük çakıl ve küçük çakıl plajları deniz keyfinin yaşanabileceği harika plajlardan. Ayrıca Bayındır liman, İnceboğaz, Limanağzı, Akçagerme yine çok keyifli gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Antalya Tatil Yerleri

Kaş’a yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan Kalkan ise küçük yat limanı, eski Rum evleri ve sevimli sokaklarıyla ilgi çekici tatil yerleri arasında. Kalkan’ın 1900’lü yılların başında çekilmiş bir fotoğrafını gördüğümde Akdenizli ruhuna hayran kalmıştım.

Kalkan’da Kaputaş plajına gidebilir ve Bezirgan yaylasına çıkıp serinleyebilirsiniz.

6-

Belek

Özellikle nefis çam ormanları arasındaki yerleşimiyle turizmin son yıllardaki en gözde tatil yerlerinden biri olan Belek bölgesi bence Akdniz sahil şeridinde bulunan en iyi otelleri barındıran çok ama çok özel bir bölge.

Belek bölgesini ilk turizme açıldığı yıllardan beri bilen biri olarak yapılan bunca turizm yatırımına rağmen hala yeşillik özelliklerini ve orman içerisinde yer alıyormuş görüntüsünü kaybetmemesi en büyük avuntularımdan biri.

Belek bölgesine tatil için geldiğinizde, Beşkonak Köprülü Kanyon’da düzenlenen rafting turlarına katılabilir, Aspendos tiyatrosunu gezebilir ve özellikle golf sporuyla ilgileniyorsanız nefis zaman geçirebilirsiniz.

7-

Finike

Antalya’nın en güzel tatil yerleri arasında sakin bir tatil geçirilebilecek huzurlu bir belde Finike.

Antalya’nın bunca popüler tatil yerleri arasında biraz geride yer alsa da, bu onun için bir avantaj gibi aslında. Finike’de kaldığımda yat limanı çevresinde olmaktan ve sahilde bulunan kafe ve restoranlarda vakit geçirmekten büyük keyif alıyorum.

Antalya Tatil Yerleri

Finike Antalya bölgesinin narenciye ürünün en önem taşıdığı ilçe. Portakallarıyla ünlü Finike’yi ziyaret ettiğinizde bir bardak soğuk portakal suyunuzu içmeyi ihmal etmeyin.

8-

Kemer

Sanırım Antalya tatil yerleri arasındaki bir diğer favorim de -özellikle coğrafi konumu nedeniyle- Kemer!

Çam ormanları ile çevrili Kemer dağlarla oluşmuş fonun önünde duran bir tablo gibi adeta. Kemerdiye adlandırdığımız bölgede Beldibi, Göynük, Çamyuva, Tekirova, Phaselis gibi harika beldeler bulunuyor.

Antalya Tatil Yerleri

Aynı zamanda konaklama konusunda da en çok tercih edilen otellerin yer aldığı Kemer bölgesinde sıralanmış birbirinden güzel ve özel oteller de yer alıyor.

Kemer bölgesi Alanya ile birlikte Antalya gece hayatı ve eğlence konusunda da oldukça fazla sayıda alternatif sunan nefis bir tatil yeri.

Antalya Tatil Yerleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here